Amit a pelenkakiütésről tudni érdemes

Amit a pelenkakiütésről tudni érdemes

2024-12-01 07:00:00

Amit a pelenkakiütésről tudni érdemes

 

Kevés olyan pelenkás gyerek van, aki soha nem találkozott még a pelenkakiütéssel, vagyis kis piros pöttyökkel a pelenka helyén, amelyek fájdalommal is járhatnak. A pelenkakiütés bármikor előfordulhat, és sokszor attól is független, hogy milyen gondosan cserélik a pelenkát.   Természetesen kellemetlen, amikor a kicsi minden érintésre érzékenyen reagál, de kellő odafigyeléssel - mint például a megfelelő popsikrém használata, illetve a gyakoribb pelenkacsere - 1-2 napon belül újra kiütésmentes és sima lehet a baba popsija. Az alábbiakban összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a témában.

 

Mi is a pelenkakiütés?

A pelenkakiütés során a pelenkában a vizelet reakcióba léphet a széklettel, amelynek következtében gyulladást okozó kémiai anyagok keletkezhetnek. Emiatt a baba finom bőre kipirosodhat, megduzzadhat és fájdalmassá válhat, a jó hír azonban az, hogy a pelenkakiütés rendszerint nem súlyos állapot. Persze fontos odafigyelni, mert viszkető, érzékeny bőrrel járhat, rosszabb esetben pedig el is sebesedhet. A pelenkakiütés nagyobb valószínűséggel alakul ki, amikor a baba fogzik, elválasztják a szoptatástól vagy antibiotikumot kap. A kicsik szinte mindig jeleznek, ha pelenkakiütéssel van dolguk, hiszen ez nagyon kellemetlen érzés számukra, így a pelenkacsere közbeni sírás és nyűgösség a szülőket is odafigyelésre készteti.

 

Mire érdemes odafigyelni?

A pelenkakiütés a korai gyermekkorban jelentkező egyik leggyakoribb bőrelváltozás[1], ezért érdemes odafigyelni, hogy csökkentsük a megjelenésének kockázatát. 

Mindenképp nagyobb eséllyel jelentkezik a pelenkakiütés, ha a pelenkát nem cserélik megfelelő gyakorisággal. Ilyenkor a szennyezett pelenka kicsípheti a bőrt, ezért mindig figyelni kell, hogy mikor kezd a pelus megtelni. [2]Nem beszélve arról, ha gyakori székletürítés vagy hasmenés tapasztalható náluk, hiszen ilyenkor a csecsemők hajlamosabbak lehetnek a pelenkakiütésre.

Az is fontos, hogy megfelelő méretű és megfelelő anyagú pelenkát válasszunk a babának[3], mert a szorosan illeszkedő pelenkák és a légáteresztés hiánya kiütéshez vezethet. Továbbá érdemes mindig a jól bevált babaápolási termékeket használni, mert kiütéssel reagálhat a baba bőre egy új márkájú babatörlőkendőre, pelenkára vagy a textilpelenkák mosásához használt mosószerre, fehérítőre vagy textilpuhítóra is. Illetve érdemes odafigyelni, hogy milyen összetevőket tartalmaznak a babán alkalmazott krémek, púderek és olajok.  A Sudocremben található cink-oxid például elősegíti a bőrösszehúzódást és védi a bőrt, a lanolin pedig bőrkondicionáló hatást fejt ki, amellyel puhán tartja a bőrt, védőréteget képezve gátolja a bőr vízvesztését, a kipirosodott bőr kiszáradását és a kirepedezését.

Ha mégis megjelenik a baj, akkor fokozott odafigyelést kíván, illetve tanácsos orvoshoz fordulni, hiszen az is előfordulhat, hogy a pelenkakiütés átterjed a környező bőrre. A pelenka által fedett terület azért van veszélyben, mert meleg és nedves, így tökéletes táptalaj a baktériumok és a gombák számára. Ezek a kiütések a bőr ráncaiban találhatók, és az is előfordulhat, hogy a ráncok körül elszórtan piros pöttyök jelennek meg. A hozzátáplálás új fordulatokat hozhat, hiszen ahogy a csecsemők elkezdenek szilárd ételeket enni, a székletük tartalma és akár egy ideig a székletürítés gyakorisága is megváltozik, ez pedig növeli a pelenkakiütés valószínűségét.

Ha pedig antibiotikumot szed a baba, akkor azok hozzájárulhatnak a kiütések kialakulásához azáltal, hogy elpusztítják a gombák növekedését kordában tartó baktériumokat. Az antibiotikum-használat növeli a hasmenés kockázatát is[4]. Azok az anyatejes babák, akiknek az édesanyja antibiotikumokat szed, szintén fokozottan ki vannak téve a pelenkakiütés kockázatának.

 

Kivételes esetekben orvos látogatása is indokolt lehet

Amennyiben a baba bőre 1-2 nap után nem javul, érdemes orvoshoz fordulni[5], hiszen lehetséges, hogy vényköteles gyógyszerre lesz szükség a pelenkakiütés kezelésére, illetve az orvos azt is meg tudja állapítani, hogy a kiütés kialakulása mögött van-e más ok.

Ha pedig láz, akár a piros pöttyöknél súlyosabb és szokatlan kiütés, vérzés, viszketés és/vagy szivárgás alakul ki, akkor mindenképp azonnal orvoshoz kell fordulni. Ugyanez igaz arra is, ha a kiütés égő vagy fájdalmas érzést okoz, amikor a kicsi vizeletet vagy székletet ürít.

A pelenkakiütés egy kellemetlen, és sokszor a babák számára fájdalmas dolog, azonban kellő odafigyeléssel elkerülhető. A lényeg, hogy gondos odafigyeléssel ápoljuk a baba popsiját.

 

A beteggel, laikus fogyasztóval történt egyeztetést követően az Egészségügyi Szakember hozza meg a megfelelő kezelésről a döntést!

 

SUD-HU-00168

Lezárási dátum: 2024.11.30.

 

[1] Diaper Dermatitis - StatPearls - NCBI Bookshelf

[2] medicalonline.hu

[3] nhs.uk

[4] medicalonline.hu

[5] Common Diaper Rashes

Cikkek