
Így készülj fel a szoptatásra!
2025-01-20 09:00:00
Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy fizikailag fel lehet-e készülni a szoptatásra és vannak, akik aggódnak amiatt, hogy a mellük esetleg nem alkalmas az anyatejes táplálásra. Pedig az emlő és az emlőbimbó előkészítésére nincs szükség, hiszen a szoptatás lehetséges mindenféle alakú és méretű emlőből. Annál fontosabb azonban, hogy mentálisan felkészüljön az édesanya a szülés utáni időszakra és a szoptatásra. [1]
De akkor min múlik a szoptatás sikere?
Az első, és legfontosabb dolog, hogy a szoptatást a szülés után minél előbb meg kell kezdeni. Ennek érdekében biztosítani kell, hogy az újszülött a szülés után legalább egy órát zavartalan bőrkontaktusban tölthessen az édesanyjával, hogy saját ritmusában, háborítatlanul felkúszhasson az emlőhöz és szopni kezdjen, hiszen az újszülött szopási hajlandósága a születése utáni első órában optimális. A beavatkozásokat lehetőség szerint az első szopás utánra kell halasztani. Gyakori tévhit, hogy a császármetszéssel szült anyák nem, vagy ritkán tudnak szoptatni. Pedig, amennyiben biztosítják számukra a bőrkontaktus és a szoptatás lehetőségét, amikor az anya elég éber ahhoz, hogy csecsemőjére reagálni tudjon, minden lehetőség adott lehet ahhoz, hogy a szoptatás tökéletesen beálljon.
Ezért fontos a korai szoptatás
Számtalan olyan hatása van a korai szoptatásnak, amely mind a csecsemő, mind az édesanya számára előnyökkel jár. Először is a szoptatás elősegíti a méh összehúzódását, csökkenti a szülés utáni vérzést, emellett pedig segít megelőzi a hypoglycaemiát. Nem beszélve arról, hogy a korai szoptatás esetén az újszülött megkapja a kolosztrumot, ami tele van immunológiai védőfaktorokkal, valamint stimulálja az újszülött bélműködését, ami segíti a mekónium kiürülését, ezáltal csökkenti a sárgaságot. [2]A születés utáni azonnali szoptatás esetén az újszülött addig is gyakorolhatja a szopást, amíg az emlő még puha, az emlő stimulációja pedig gyorsítja a tejtermelés beindulását. Mindemellett a korai, gyakori szoptatás csökkenti az emlő túltelítődésének esélyét, és végül, de nem utolsó sorban már a kezdetektől segíti az anya és az újszülött közötti kötődés kialakulását. Nagyon nagy jelentőséggel bír, hogy az újszülöttet és édesanyját együtt kell elhelyezni a nap 24 órájában, hogy az igény szerinti szoptatás megvalósulhasson.
Innen tudhatjuk, hogy a csecsemő jól van mellen
A szoptatási pozíció akkor megfelelő, ha az anya kényelmesen, ellazultan ül vagy fekszik, a csecsemő a mellbimbó magasságába van emelve, és jól meg van támasztva, teste egészen közel van az anyáéhoz, és egész testével az anya felé fordul.[3] Figyelni kell, hogy a füle, válla, csípője egy vonalban legyen, és, hogy elég nagyra nyissa a száját ahhoz, hogy a bimbóudvar egy részét is bekapja, amely úgy optimális, ha a baba ajkai kifelé fordulnak. Az állnak is hozzá kell érni az emlőhöz, és nyelvével körül kell azt ölelni úgy, hogy az orcája szopás közben ne húzódjon be.
A hatékony szopás jelei
Jó esetben a baba ritmikusan szopik, szopás közben ritmikusan és tónusosan mozog a füle és az állkapcsa, észrevehetően, sokszor hallhatóan nyel. Testtartása ellazult, ajkán tejcseppek jelenhetnek meg, szopás után elengedi a mellet, elégedett, és végül elalszik. Ha sikerül megfelelő mennyiségű anyatejet fogyasztani, akkor élettani súlyesése a 3. nap után megáll. A negyedik naptól kezdve széklete már nem mekónium, folyékony vagy krémes állagú, eleinte zöld majd sárgás színű. Az első hat hétben legalább 3-4 székletürítése van naponta, később ritkábban, akár 7-10 naponta is lehet, amennyiben kizárólag anyatejet vesz magához. A negyedik naptól legalább 5-6 világos színű vizeletet ürít naponta. Életkorának és alkatának megfelelően gyarapszik, hossza, fejkörfogata nő. Szoptatás közben az anya eleinte méhösszehúzódásokat érez, gyermekágyi folyása felerősödik. A másik emlőből tejcsepegést tapasztal, megszomjazik, ellazul, elálmosodik. Az emlő telítettségérzete pedig csökken.[4]
Összességében érdemes tudni, hogy nem feltétlenül alakul ki könnyen a tökéletes összhang szoptatás közben az édesanya és a csecsemő között, mindazonáltal, ha a jó körülmények adottak és az édesanya megfelelő segítségben részesül, jó eséllyel megadatik a lehetőség az anyatejes táplálásra, ami rengeteg előnnyel jár a babának és az anyának egyaránt.
A beteggel, laikus fogyasztóval történt egyeztetést követően az Egészségügyi Szakember hozza meg a megfelelő kezelésről a döntést!
SUD-HU-00191
2024.12.31.