
Mindent a háromnapos lázról
2024-10-07 00:00:00
Igazán rossz érzés egy szülő számára, amikor a pici gyereke délelőtt még aktív és futkározik ide-oda, aztán szinte egyik pillanatról a másikra ledönti a lábáról a láz és mozdulni sincs kedve. És, ha ez ráadásul látszólag minden más tünet nélkül történik, akkor a legtöbb szülő kétségbeesetten keresi a láz forrását és aggódva várja, hogy az elmúljon. Valahogy így kell elképzelni a háromnapos lázat, ami egy nagyon gyakori gyermekbetegség. Bár elsőre nagyon ijesztő, valójában gyorsan elmúlik és ha odafigyelünk a gyermekünkre, akkor nem kell tartani a szövődményektől sem.
Na, de kezdjük az elején, mi is az a háromnapos láz?
Ez egy hirtelen megjelenő magas lázzal, majd ezt követően kiütéssel járó kór, amely ijesztő lehet, de általában ártalmatlan. Ritkán egészen kicsi csecsemők is elkaphatják, de alapvetően fél és 3 éves kor között jelentkezik, 4 éves kor után már nem jellemző. Szinte minden gyermek átesik a háromnapos lázon, vannak, akik tünetmentesen vagy 1-2 napig tartó tünetekkel, és vannak, akiknél 4-5 napig is elhúzódik. Jó hír, hogy mindenkinek az életében egyszer fordul elő, hiszen az a gyermek, aki egyszer elkapta a betegséget, immunissá válik a vírusra.
Nem fertőz a tünetek megjelenése után
A háromnapos láz előfordulása az őszi-tavaszi időszakban a leggyakoribb és alapvetően a többi vírushoz hasonlóan az orr- és torok váladékkal, köhögés vagy tüsszentés során, cseppfertőzéssel terjed, a lappangási idő pedig 1-2 hét. A láz után a gyermek testén apró, rózsaszínes kiütések jelentkeznek, amelyek általában a törzset érintik, ritkábban megjelenhetnek az arcon és végtagokon is. A kiütések nem viszketnek, így különböztethető meg a betegség például a bárányhimlőtől. Sokan nem tudják, de a háromnapos láz csak a tünetek megjelenéséig fertőz, amikor a kiütések megjelennek a testen, az már nem fertőző. A gyermek közérzete általában jó vagy kielégítő, de persze rövid ideig nyűgössé válhat, hiszen a láztól aluszékonyság, illetve bágyadtság is előfordulhat. Amennyiben a kiütések teljesen elmúltak, és nem jelentkezik semmilyen szimptóma 24 órán keresztül, akkor a gyermek már nem fertőz és közösségbe is mehet.
Érdemes figyelni a kísérőtünetekre
Természetesen, mint a legtöbb betegségnél, ritka esetben a háromnapos láznál is előfordulhat néhány kísérőtünet, azonban ezek is néhány napon belül el szoktak múlni. Ilyen a torokfájás, enyhe köhögés, orrfolyás, kötőhártyagyulladás, illetve a kissé kidomborodó a kutacs is. Arra is van példa, hogy megnagyobbodnak a nyirokcsomók és beduzzadhat a szemhéj, bepöttyöződhet a lágy szájpad, néhány esetben pedig gyomorproblémák is jelentkezhetnek, például hasmenés, hányás, gyomorfájás. Azonban mindezek ellenére bármennyire is ijesztő elsőre, alapvetően nem igényel orvosi beavatkozást ez a betegség. Elég a lázcsillapítás, illetve a bő folyadék fogyasztása.
Veszélyes lehet, ha lázgörcs alakul ki
Sajnos azért vannak kivételes esetek, amikor orvosi beavatkozásra is szükség van: ha a láz elhúzódik, akkor mindenképpen javasolt az orvosi vizsgálat. A háromnapos láz leggyakoribb szövődménye a lázgörcs, amely a megbetegedések kb. 4%-ában fordul elő. Amennyiben azt tapasztaljuk, hogy lázas gyermekünk rángatózik, esetleg eszméletét veszti, vagy széklet- valamint vizelettartási problémák jelennek meg, azonnal lázgörcsre kell gyanakodni és ebben az esetben sürgős orvosi segítségre van szükség. A lázgörcsnél is ritkább szövődmény a máj- vagy agyhártyagyulladás.
Összefoglalásként - Mikor kell orvoshoz fordulni?
Ha a következő tüneteket tapasztalod, haladéktanul forduljatok orvoshoz:
- Lázgörcs esetén;
- Ha a gyermek zavart, vagy bágyadt, aluszékony, a kiütések bevérzésszerűek és lilásak, a kutacs előredomborodik;
- Ha légzési nehézség jelentkezik.
Szintén orvoshoz kell fordulni a következő esetekben:
- Ha nem tudod biztosítani a megfelelő folyadékbevitelt (a gyermek nem hajlandó inni);
- Ha azt tapasztalod, hogy nem ürül elég vizelet;
- Ha a láz 40°C fölé emelkedik;
- Ha a gyermek 4. napra nem láztalanodik le!
A beteggel, laikus fogyasztóval történt egyeztetést követően az Egészségügyi Szakember hozza meg a megfelelő kezelésről a döntést!
Forrás:
Cseh Áron, Krivácsy Péter, Szabó Attilla: Mit tegyek, ha beteg a gyerekem?
SUD-HU-00150
Anyaglezárás dátuma: 2024.09.30.