Így ápold a bababőrt a téli hidegben

Így ápold a bababőrt a téli hidegben

2025-01-06 08:00:00

A bőr nagyon fontos szerv a felnőtteknél is, az újszülöttek és tipegők egészsége szempontjából pedig létfontosságú, hogy megfelelő védelemben részesüljön, hiszen az ő esetükben más a bőr áteresztőképessége, verejtékezése, fényérzékenysége, illetve reakcióképessége is, ezért kiemelten kell óvni a külső hatásoktól. Az alábbiakban tippeket adunk arra, hogy hogyan védjük a kicsik bőrét. A tél ebből a szempontól kiemelt időszak, hiszen az átlagnál is nagyobb kihívásoknak kell ellenállni az érzékeny bababőrnek. Most megmutatjuk, hogy mire érdemes odafigyelni.

 

Fontos a hidratálás, de nem mindegy mivel

Érdemes a hidratálásra olyan illat- és színezékmentes, bőrbarát hidratálókrémet használni, amely kifejezetten babák és kisgyermekek számára készült. A krémet fürdés után közvetlenül kell felvinni, amikor a bőr még enyhén nedves. Az általános hidratálók mellett a szabadban érdemes zsírosabb állagú,[1] hideg elleni védőkrémmel óvni a kicsik bőrét az arcukon és az kézfejen (pl. lanolintartalmú vagy természetes olajokat tartalmazó termékek). Ez megelőzi a kiszáradást és a kipirosodást. Párásítással is hozzájárulhatunk a bőr jó állapotának megőrzéséhez, hiszen a fűtött helyiségek száraz levegője ronthatja a bőr állapotát. Tanácsos ilyenkor a párásító használata a szoba levegőjének nedvesítésére[2]. Ha pedig krémekről van szó, akkor érdemes a napvédelmet is szem előtt tartani, hiszen a téli napsütés esetén is fontos a fényvédelem, különösen hóban, amely visszaveri a napsugarakat. Használjunk babáknak készült fényvédőt (minimum SPF 30).

 

Ajánlott a fürdési rutint is megváltoztatni

Egyrészt a téli időszakban jobb, ha a fürdetési időt lerövidítjük, mert a víz (főleg meleg víz) kiszáríthatja a bőrt. Másrészt itt fokozottan fontos, hogy enyhén habzó, bőrbarát hidratáló fürdetőtermékeket vagy fürdőolajokat használjunk, amelyek nem szárítják ki a bőrt. Ahogyan mindig, ilyenkor is oda kell figyelni, hogy a fürdővíz kellemesen meleg, de ne túl forró legyen (kb. 36-37 °C).

 

A kevesebb néha több, ha ruháról van szó

Figyeljünk oda, hogy a bőrrel közvetlenül érintkező ruhák legyenek puhák, és fontos, hogy természetes anyagból készüljenek, például pamutból, hogy ne irritálják a bőrt. Logikusnak tűnik, hogy sok ruhát adjunk a kicsikre, de sajnos itt is túlzásba lehet esni. Oda kell figyelni, hogy ne öltöztessük túl a gyermeket, mert az izzadás is irritálhatja a bőrt. Persze az elengedhetetlen, hogy a gyermeken sapka és kesztyű is legyen, hogy megóvja a bőrét a hidegtől és a széltől.

 

A megfelelő folyadékbevitel nemcsak nyáron fontos

A hidratált bőr alapja a belső hidratálás is. Éppen ezért szabadtéri programok alkalmával is elengedhetetlen a megfelelő folyadékbevitel. Érdemes akár termosszal készülni, hogy a hosszabb kint tartózkodás esetén se hűljön ki az ital, legyen szó teáról, gyümölcsléről vagy langyos vízről. [3]

 

A megelőző és gyengéd ápolás a kulcsa a gyermek egészséges bőrének télen is. De, ha az elővigyázatosság ellenére is bőrproblémák lépnek fel télen, és ezek akár tartósan fennállnak, vagy komolyabb irritáció alakul ki, mindenképp gyermekorvoshoz vagy bőrgyógyászhoz kell fordulni.  

 

A beteggel, laikus fogyasztóval történt egyeztetést követően az Egészségügyi Szakember hozza meg a megfelelő kezelésről a döntést!

SUD-HU-00188

Lezárási dátum: 2024.12.31.

 

 

[1] benu.hu

[2] healthychildren.org

[3] vital.hu

Cikkek