
Így védekezz az otthoni és a közösségi balesetek ellen!
2025-01-13 09:00:00
Sajnos nem ritka, hogy a kisgyerekek túlzott mozgékonysága és bátorsága balesetet eredményez, legyen szó az otthoni környezetről, bölcsődéról, óvodáról, vagy akár a játszótérről. Az ilyen pici gyerekek a legtöbb esetben még nem tudják felmérni azt, hogy mivel jár, ha túlzottan aktívak, ezért a szülőknek és a nevelőknek kell fokozottan résen lenni, hogy csökkentsék a balesetek lehetőségét. Az alábbiakban nemcsak azt foglaljuk össze, hogy melyek a leggyakoribb veszélyek, de ezt is igyekszünk megvilágítani, hogy mivel tehetünk azért, hogy ne történjen nagyobb baj.
Otthon édes otthon
Az otthoni környezetben gyakori az esés, legyen szó ágyról, kanapéról, lépcsőről, vagy akár etetőszékről. Amellett, hogy szülőként a kicsi mellett a helyünk, érdemes lépcsőkorlátokat is felszerelni, illetve leesésgátlókat elhelyezni az ágyaknál. [1]A másik gyakori otthoni baleset az égési sérülés, melyet forró étel, ital, fűtőtest, sütő, vagy akár vasaló is okozhat. Természetesen ezek mind az otthoni lét velejárói, így a forró dolgok elkerülhetetlenek az otthonunkban, azonban arra mindenképp oda kell figyelni, hogy ne hagyjuk felügyelet nélkül a kisgyermeket forró dolgok közelében. Az egyik legveszélyesebb otthoni baleset, ha a kisgyermek tisztítószert, gyógyszert, valamint mérgező növényeket nyel le.[2] Éppen ezért javasoljuk biztonsági zár felszerelését a gyógyszerek és vegyszerek tárolására kialakított fiókokra és szekrényekre. Gyakran előfordul még az apró tárgyak lenyelése, az éles tárgyak, például kések, ollók, illetve törött üveg okozta vágások is, amelyeket legegyszerűbben úgy előzhetünk meg, ha az apró tárgyakat, például gombokat, illetve játékalkatrészeket távol tartunk a gyerekektől.
A bölcsődei lét is tartogat veszélyeket
Bármennyire is kimondottan a tipegők igényeinek megfelelően vannak kialakítva a bölcsődék, ott is akadhatnak veszélyek, amelyek balesetet okozhatnak. Érdemes megfigyelni, hogy a bölcsiben csúszásmentes-e a padló, hiszen egy nedves padlón vagy a játékokban könnyedén el tudnak csúszni, vagy botlani a gyerekek. Ugyanakkor egy jól megválasztott bölcsődés szandál jelentős mértékben csökkentheti az esés veszélyét. A gondozók feladata, hogy figyeljék a gyerekek interakcióját, és időben segítsenek a konfliktusok kezelésében, hiszen az ilyen pici gyerekeknél sokszor lehet konfliktushelyzetben válasz a harapás vagy ütés más gyerekekkel való interakció során. [3]Végül, de nem utolsó sorban gyakran okozhat balesetet a hinta, csúszda, illetve egyéb játékok nem megfelelő használata, melyet ugyancsak a gondozónők tudnak kivédeni a helyszínen, illetve a játékok gyakori ellenőrzése is segíthet a megelőzésben[4].
Változnak a balesetet kiváltó körülmények az óvodában
Az óvodai térben már sokkal gyakrabban előfordulnak a focizás, futás során bekövetkező ütközések vagy elesések.[5] Illetve az ovikban a bölcsődénél komplexebb játékokat használnak a gyermekek, hiszen ott már magasabb mászókák, hinták és csúszdák is gyakran megjelennek az udvaron. A balesetmegelőzés egyik kulcsa itt is a nevelők fókuszált figyelme és a rendszeres karbantartás lehet. Az óvodás korú gyermekek életkori sajátossága, hogy az evésnél szinte minden fontosabb és érdekesebb, épen ezért az étkezés közben apró darabok vagy gyors evés okozta fulladás is gyakran előfordulhat Ennek elkerülése érdekében tanácsos nyugodt körülményeket biztosítani evés közben, és odafigyelni arra, hogy a gyermekek ne egyenek rohanva vagy játékkal egy időben.
Összességében elmondható, hogy minden korosztálynál meghatározó, hogy megfelelően nevelik-e a gyerekeket az eszközök helyes használatára, például a mászókázás szabályaira. Már kiskorban meg kell tanítani az alapvető biztonsági szabályokat. Emellett elengedhetetlen minden helyzetben a megfelelő szintű felügyelet. Fontos a biztonsági felszerelések, úgy, mint a bukósisak, térdvédő sportolás közben, és gyermekbarát bútorok használata. És abban az esetben, ha lehetséges, javasoljuk a szülőknek, hogy részesüljenek elsősegély-nyújtási képzésben.
Ezek a megelőzési intézkedések hozzájárulhatnak a balesetek kockázatának minimalizálásához mind otthon, mind közösségi környezetben.
A beteggel, laikus fogyasztóval történt egyeztetést követően az Egészségügyi Szakember hozza meg a megfelelő kezelésről a döntést!
SUD-HU-00189
Lezárási dátum: 2024.12.31.