
Nincs ijesztő orrszívás, csak a jó technikát kell megtalálni
2024-10-07 10:01:00
Ha kisgyerek van a családban, akkor biztos, hogy nem ússzuk meg az orrszívást, hiszen amíg nem tudja kifújni az orrát gyermekünk, addig a légúti megbetegedések esetén ezzel könnyíthetünk az orrjáratain. Más ez persze akkor, ha még kezdők vagyunk és az újszülött vagy csecseműkorú babánál kell ezt a technikát alkalmazni, és más, ha már akár magának is ki tudja szívni gyermekünk az orrát. De mi is a megfelelő orrszívás alapja és mire érdemes odafigyelni? Erre adunk most tippeket és javaslatokat.
Kezdő szülőként az első megfázás és az ezzel járó orrdugulás egészen új kihívások elé állíthat minket. Rossz érzés látni, hogy a kis csöpp gyermekünk nehezen kap levegőt és az orrdugulása nehezítheti a légzést, a szopást és az étkezést. A megfelelő orrszívás azonban látványos eredményeket hozhat, és valójában nem is nehéz belejönni. Persze azért érdemes figyelembe venni, hogy orrszívást csak szükség esetén végezz, és ne túl gyakran, hogy elkerüld az orrnyálkahártya irritációját. Illetve, ha bármilyen kétséged van, vagy a baba orrdugulása nem javul, fordulj a védőnődhöz vagy a gyermekorvoshoz.
Mi is kell az orrszíváshoz?
Amire szükségünk van, az minden esetben egy megfelelő orrszívó. Választhatunk manuális pumpás, elektromos, vagy akár porszívóra csatlakoztatható változatot is. A végeredmény szempontjából megfelelő technika mellett ennek nincs jelentősége. Érdemes emellett fiziológiás sóoldatot is használni, készítsünk elő papírzsebkendőt vagy textilpelenkát, illetve a hosszantartó eredmény elérése érdekében orrcsepp vagy orrspray is javallott.
Fontos, hogy mielőtt bármilyen beavatkozást végeznél, alaposan moss kezet. Illetve jól gondold át, hogy hogyan lesz kényelmes az orrszívás. Olyan helyet kell keresni, ahol a babát biztonságosan a hátára tudod fektetni. Lehet ez például egy pelenkázóasztal vagy az ágy is. Ha pedig szükséges, inkább kérj segítséget, hogy valaki tartsa a babát, főleg az első próbálkozásoknál! Természetesen a nagyobb gyerekeknél ez már máshogyan működik, velük érdemes előzetesen megbeszélni, hogy mi fog történni és ülő pozícióban, az ölünkben is el lehet végezni velük az orrszívást.
Az orrszívás lépései
- Orrjáratok tisztítása:
- Sóoldat alkalmazása: Cseppents néhány csepp fiziológiás sóoldatot a baba orrába. Ez segít fellazítani a váladékot és könnyebbé teszi az eltávolítást.
- Várakozás: Várj néhány percet, hogy az oldat kifejthesse hatását.
Orrszívó használata:
- Manuális orrszívó: Nyomd össze az orrszívó pumpáját, helyezd a babához/gyermekhez, és lassan engedd el a pumpát, hogy a váladékot kiszívja.
- Elektromos orrszívó: Kapcsold be az orrszívót, és helyezd a szívófejet az orrhoz. Az elektromos orrszívók általában szabályozható szívóerővel rendelkeznek.
- Porszívós orrszívó: Állítsd a porszívót alacsony szívóerőre, és csatlakoztasd az orrszívót a porszívóhoz. Helyezd a szívófejet az orrhoz, és kapcsold be a porszívót.
Minden orrjárat tisztítása:
- Mindkét orrjáratot külön-külön tisztítsd meg. Ha szükséges, ismételd meg a folyamatot, amíg a váladék el nem távozik.
Lehetséges, hogy a baba rosszul viseli az orrszívást, erre sajnos érdemes felkészülni. De hidd el, nem fáj neki a folyamat. Neked pedig annyi a feladatod, hogy maradj nyugodt és ha a gyermeked sír, akkor vigasztald meg, és biztosítsd arról, hogy minden rendben van. Ha pedig már nagyobb és erősen tiltakozik, próbálj meg egy játékot vagy mesét használni, hogy eltereld a figyelmét. Egy jól sikerült orrszívás után pedig kijár neki a dicséret is.
Ha sikerült a pici orrát megfelelően kiszívni, akkor fontos, hogy az orrszívó használata után mindig tisztítsd meg az eszközt a használati útmutató szerint.
Az orrszívás lépései:
- Orrszívó használata: Az anyatej alkalmazása után használj orrszívót, hogy eltávolítsd a fellazult váladékot a baba orrából.
- Minden orrjárat tisztítása: Mindkét orrjáratot külön-külön tisztítsd meg.
A beteggel, laikus fogyasztóval történt egyeztetést követően az Egészségügyi Szakember hozza meg a megfelelő kezelésről a döntést!