Várandósság alatti bőrkezelés

Várandósság alatti bőrkezelés

2024-09-16 17:00:00

A várandósság egy különleges időszak minden nő életében, amely számos fizikai és érzelmi változást hoz magával. A bőr is jelentős átalakulásokon megy keresztül a hormonális változások, a súlygyarapodás, és a test növekedése miatt. Ezért fontos, hogy a várandósság alatt különös figyelmet fordítsunk a bőrápolásra, hogy megelőzzük a kellemetlenségeket, mint például a striák, pigmentfoltok, vagy a bőr kiszáradása. Végig vesszük, hogyan gondoskodhatunk a bőrünkről ebben a különleges időszakban, és milyen kezelések kerülendők a várandósság alatt.

 

Mitől változik a várandós bőr?

A várandósság alatt a test számos változáson megy keresztül, amelyek közvetlenül befolyásolják a bőr állapotát. A hormonális ingadozások jelentős hatással vannak a bőrre, és ezek a változások minden nőnél eltérő módon jelentkezhetnek. A várandósság alatt a női testben emelkedik az ösztrogén és a progeszteron szintje, amely nemcsak a méh növekedését és a magzat fejlődését segíti elő, hanem a bőr állapotára is hatással van. Az ösztrogén például fokozhatja a bőr hidratáltságát, de egyben növeli a melanintermelést is, ami sötét foltok kialakulásához vezethet az arcon (melasma). A progeszteron pedig a faggyútermelést fokozza, ami aknékhoz és pattanásokhoz vezethet. Vegyük sorra, hogy mik is pontosan ezek a változások, és hogyan védekezhetünk ellenük. 

 

A bőr „megnyúlása”, vagyis a striák

Ahogy a has növekszik, a bőr megnyúlik, ami striák kialakulásához vezethet. Ezek a lilás-vörös csíkok elsősorban a has, a csípő, a mellek és a combok területén jelentkeznek, de a test bármely részén előfordulhatnak. A bőr rugalmassága és a genetikai hajlam jelentős szerepet játszik abban, hogy kinek mennyire alakulnak ki striák, egyáltalán megjelennek-e. Mivel a bőr mélyebb rétegeinek nyúlásából erednek, teljesen eltüntetni nehéz őket, a kialakulásuk megelőzésére és csökkentésére viszont többféle módszer létezik.

 

Megelőzés

A striák megelőzésére a legjobb módszer a bőr folyamatos hidratálása és rugalmasságának megőrzése. A már említett természetes olajok és krémek rendszeres használata segíthet minimalizálni a striák kialakulását. Ezenkívül fontos a kiegyensúlyozott étrend, amely gazdag olyan tápanyagokban, mint a C-vitamin, E-vitamin, cink és kollagén, mivel ezek támogatják a bőr egészségét és rugalmasságát.

 

Kezelési lehetőségek

Ha a striák már kialakultak, többféle kezelés áll rendelkezésre a megjelenésük valamelyes csökkentésére. A speciális stria elleni krémek és olajok mellett szóba jöhetnek a dermarollerek, amelyek stimulálják a kollagéntermelést a bőrben, és javíthatják a bőr textúráját. A várandósság alatt azonban érdemes kerülni a kémiai hámlasztókat és a lézeres kezeléseket, mivel ezek nem biztonságosak ebben az időszakban.

 

Pigmentációs változások

A várandósság alatt sok nőnél megjelenhetnek pigmentációs problémák, mint például a melasma vagy a "terhességi maszk”. Ezek a sötét foltok elsősorban az arcon jelennek meg, de más testrészeken is kialakulhatnak. Ezen kívül a bőr más részein, mint például a mellbimbók vagy a nemi szervek körüli területeken is sötétebbé válhat a bőr.

 

Figyeljünk a napvédelemre

A napvédelem különösen fontos a várandósság alatt, mivel a hormonális változások miatt a bőr hajlamosabb lehet a hiperpigmentációra. A napsugárzás súlyosbíthatja a melasma és más pigmentációs problémák megjelenését.

A megfelelő fényvédő használata elengedhetetlen. A várandós nőknek legalább SPF 30-as, széles spektrumú fényvédőt kell alkalmazniuk, amely véd a UVA és UVB sugárzás ellen. Érdemes olyan fényvédőt választani, amely fizikai (ásványi) szűrőket, például cink-oxidot vagy titán-dioxidot tartalmaz, mivel ezek kevésbé irritálják a bőrt, és biztonságosabbak a várandósság alatt.

Az erős napsugárzás kerülése is fontos, különösen a déli órákban, amikor a napsugárzás a legerősebb. Használj kalapot és napvédő ruházatot, ha hosszabb ideig tartózkodsz a szabadban!

 

Hidratálás és bőr rugalmasságának megőrzése

A megfelelő hidratálás elengedhetetlen a várandósság alatt, mivel segít megőrizni a bőr rugalmasságát, csökkentve ezzel a striák kialakulásának esélyét. A bőr hidratáltsága nemcsak külsőleg, hanem belsőleg is fontos.

 

Belső hidratálás

A belső hidratálás a bőr egészségének alapja. A megfelelő mennyiségű víz fogyasztása hozzájárul a bőr hidratáltságának fenntartásához, és segít eltávolítani a méreganyagokat a szervezetből. A várandós nőknek különösen oda kell figyelniük a napi vízfogyasztásukra, mivel a növekvő magzat igényei is növelik a vízszükségletet.

 

Külső hidratálás

A külső hidratálás során különféle testápolókat, olajokat és krémeket alkalmazhatunk, amelyek segítenek megőrizni a bőr rugalmasságát és hidratáltságát. Az olyan természetes összetevők, mint a kakaóvaj, shea vaj, mandulaolaj vagy kókuszolaj, kiváló választások lehetnek. Ezek az anyagok mélyen hidratálják a bőrt, és támogatják annak természetes regenerálódási folyamatait.

 

 

Aknék és pattanások kezelése

A várandósság alatt a hormonális változások miatt sok nőnél jelentkezhetnek pattanások és aknék, még akkor is, ha korábban nem voltak ilyen problémáik. A megfelelő bőrápolási rutin segíthet csökkenteni ezeket a bőrproblémákat.

 

Kíméletes tisztítás

A várandós nők számára fontos, hogy kíméletes, nem komedogén (pórusokat nem eltömítő) arctisztítót használjanak. Kerüld a túl erős, szalicilsavat, benzoil-peroxidot vagy retinoidokat tartalmazó termékeket, mivel ezek nem ajánlottak a várandósság alatt. Válassz inkább olyan arctisztítókat, amelyek teafaolajat vagy aloe verát tartalmaznak, mivel ezek természetes antibakteriális hatásúak és segítenek a pattanások csökkentésében.

 

Hidratálás és kezelés

Az aknéra hajlamos bőr is igényli a hidratálást. Válassz könnyű, olajmentes hidratálót, amely nem tömíti el a pórusokat.

 

Természetes, hogy a várandósság alatt rengeteg változáson megy át a női test, azonban egyáltalán nem lehetetlen, hogy ha odafigyelsz magadra, akkor nem sokkal a szülés után visszakapd a régi testedet. Figyeld, hogy mire van szüksége a bőrödnek és ápold annak megfelelően!

 

A beteggel, laikus fogyasztóval történt egyeztetést követően az Egészségügyi Szakember hozza meg a megfelelő kezelésről a döntést!

 

Cikkek